Inkluzja (wrostek) – ciało obce (stałe, ciekłe lub gazowe) zawarte w minerale. Inkluzją może też być szczelina łupliwości, pęknięcie lub inny naturalny defekt wewnętrzny, zakłócający bieg wiązki światła w kamieniu.
W ujęciu gemmologicznym obecność inkluzji w kamieniu szlachetnym może być uznawana za zjawisko ujemne jak np. w diamencie lub dodatnie – w kamieniach szlachetnych oraz bursztynie. Często można zaobserwować zjawiska optyczne zwane efektem „kociego oka”, „tygrysiego oka, „bawolego oka” lub „sokolego oka”, efekt gwiazdy, irydescencji, zjawisko jedwabnego połysku i in.
Rodzaje inkluzji:
PROTOGENETYCZNE – najczęściej występujące w postaci różnej wielkości kryształków w krysztale podstawowym już w czasie jego powstawania
SYNGENETYCZNE – formujące się równocześnie z kryształem podstawowym. Najczęściej są to krople roztworów magmowych lub pęcherzyki gazów; czasami kryształy tego samego minerału.
Wrostki, powstające w kamieniach nie są zjawiskiem przypadkowym, zwykle podlegają ścisłym prawidłowościom, mogą dostarczyć wielu ciekawych informacji na temat powstawania złóż minerałów, mogą służyć nieocenioną pomocą w rozpoznawaniu kamieni szlachetnych i ozdobnych., tworzą unikatowe wzory, czasem krajobrazy, ornamenty czy charakterystyczne linie. Wrostki mogą być tego samego rodzaju (np. diament w diamencie) lub odmiennym (np. cyrkon w szafirze). Wrośnięty w minerał “gość” jest zwykle starszy. Inkluzje organiczne występują tylko w bursztynie. Tworzyły się one przez 40 milionów lat poprzez zatapianie się resztek owadów, fragmentów liści, gałęzi czy pyłków kwiatów w żywicy z eoceńskich bursztynodajnych drzew. Poza inkluzjami organicznymi są również te nieorganiczne – pęcherzyki powietrza lub wypełnione wodą rzadkie przykłady inkluzji piasku czy kurzu. Tworzą one świat zwierząt i roślin zatrzymany w niezwykłym bursztynie.
Dzięki zjawisku inkluzji każdy kamień posiada tę jedyną niepowtarzalną wyjątkowość, zadziwia nas łączeniem barw i struktur, zagadkowością pochodzenia i powstania, czyli całą magią, którą tak przyciąga i fascynuje.