W roli głównej, tajemna sztuka łączenia metalu czyli biżuteria Mokume Gane
Na początek trochę historii i wprowadzenia. W pierwszych wiekach naszej ery wierzono, iż japoński miecz zwany kataną jest duszą władającego nim samuraja. Mało kto wie, że tradycyjne technologie wytwarzania katany wykorzystuje się dziś także w jubilerstwie.
Sięgnijmy do narodzin tej historii. Jedną z technik dekoracyjnych miecza była mokume gane i to właśnie ona 250 lat później przedostała się do jubilerskiego warsztatu.
Mokume gane (moku-drewno, me-oko i gane-metal) jest techniką opracowaną w XVII wieku przez mistrza Denbei Shoami z prefektury Akita. Polega ona na łączeniu różnorodnych warstw szlachetnych kruszców i poddaniu ich procesom topienia w tak dobranej temperaturze, by uległy scaleniu. Metale łączą się nie tracąc indywidualnego charakteru, ale jednocześnie stanowiąc już stop, który można poddawać dalszej obróbce tak, aby uzyskać wymyśle i niepowtarzalne „rysunki” w metalu. Sztuka ta używana była początkowo do wykonywania elementów ozdobnych przy japońskich mieczach i puginałach. Ta czasochłonna i pracochłonna metoda pozwala na uzyskanie niepowtarzalnych efektów słojów drewna w metalu.
Wzór na każdym wyrobie jest, co daje możliwość posiadania rzeczy unikalnej i nie dającej się powtórzyć. Praca w tej technice jubilerskiej jest niezwykle żmudna. Niewielu mistrzów zajmuje się nią dzisiaj.