Właściwości przypisywane minerałom

Litoterapia jest jedną z metod relaksacji, bazującą na wierze w energetyzującą i leczniczą moc kamieni szlachetnych oraz półszlachetnych. Zaliczana jest do praktyk medycyny niekonwencjonalne. Leczenie kamieniami praktykowane było już w starożytności w kulturze antycznej Grecji, w Indiach czy na Dalekim Wschodzie.

Litoterapia jest metodą bazującą na całościowym podejściu do organizmu człowieka. Celem czynionych zabiegów nie jest leczenie konkretnych schorzeń, lecz wzmacnianie ustroju i zwiększanie jego potencjału do autoregeneracji. Metodą niezwykle zbliżoną jest krystaloterapia, a więc leczenie za pomocą kryształów. U źródeł litoterapii leży założenie, że kamienie mają określony ładunek energii, którą są w stanie przekazać człowiekowi. W razie konieczności, mogą też pobrać nadmiar energii z organizmu.

Leczenie kamieniami najczęściej praktykowane jest jako rodzaj masażu. Pacjent układa się wygodnie na leżance na plecach lub na brzuchu. Jego ciało zostaje obłożone kamieniami. Zazwyczaj umieszcza się w miejscach czakr. Pojęcie to wywodzi się z medycyny Wschodu i oznacza punkty, poprzez które organizm pobiera energię ze świata zewnętrznego lub też ją oddaje. Dodatkowo niektóre kamienie należy trzymać w dłoniach, kolejne umieszczane są między palcami, inne zaś wykorzystywane są przez terapeutę do pocierania lub ugniatania skóry. Stosuje się kamienie ciepłe oraz zimne. Terapię kamieniami można łączyć bez obaw z tradycyjną medycyną. Kamienie NIE leczą, mogą tylko pomóc przy leczeniu farmakologicznym.

Właściwości poszczególnych kamieni: