Historia amuletów z minerałów

Historia amuletów z minerałów

sty 29, 2022

Spektakularna kolorystyka kamieni szlachetnych sprawia, że od lat przypisywano im szereg duchowych właściwości. Wielokrotnie noszono je przy sobie w formie amuletów, które miały chronić przed nieszczęściami – od zaatakowania przez dzikie zwierzę, przez uderzenie pioruna, aż po zaufanie niewłaściwym osobom. Wiele zapisków dotyczących kamieni i minerałów oraz ich „mocy” pochodzi z cywilizacji starożytnych: czasów babilońskich, kultury greckiej i rzymskiej, Persji czy Egiptu. Wiele pięknych kamieni szlachetnych i półszlachetnych nie występuje naturalnie w naszej szerokości geograficznej – trafiły do nas dopiero w czasach nowożytnych, wskutek ekspansji kolonialnych i wzmożonego handlu morskiego.

Turmalin

Jednym z takich właśnie minerałów jest czarny turmalin, którego z Cejlonu sprowadzili do Europy Holendrzy. Jego właściwości mogą nieco zaskoczyć: mimo swojego ciemnego koloru, turmalin wiązany jest z wieloma ciepłymi uczuciami. Wierzono, że przyciąga przyjaźnie i pomaga w miłości. Wskazywano go także jako źródło inspiracji. Chroni przed zazdrością, egoizmem i nieufnością. Zabezpiecza też przed zewnętrznymi złymi wpływami i negatywną energią.

Lapis lazuli

Znany także jako lazuryt, kamień ten uwielbiany był już w starożytnym Egipcie, Mezopotamii oraz wśród cywilizacji śródziemnomorskiej. Wyjątkowy, niebieski odcień mocno działał na wyobraźnię. Stosowano go m.in. do tworzenia przedmiotów kultu i instrumentów muzycznych. Ozdobiono nim także maskę faraona Tutanchamona. W późniejszych latach lapis lazuli miał też inne zastosowanie. Wykorzystywano go do wytwarzania pigmentu w odcieniu ultramaryny.

Turkus

Minerał, którego zielony odcień to skutek zawartości żelaza, a niebieski – miedzi, doczekał się swojej własnej nazwy. Chodzi oczywiście o turkus, który wywodzi się z francuskiego słowa “turquois”, oznaczającego „turecki”. To właśnie przez leżące nad Cieśniną Bosfor państwo sprowadzano go z Persji do Europy. Amulety i biżuteria z turkusu miały za zadanie ochronić ich posiadaczy przed wypadkami w podróży – obecnie są więc idealnymi prezentami dla kierowców. Wierzono też, ze turkus sprzyja kreatywności.

Koral

Innym kamieniem, którego nazwa jest tożsama z nazwą barwy, jest oczywiście koral. Najpopularniejsze są odcienie czerwone i czerwonopomarańczowe. Ze względu na tę intensywną, radosną barwę, amulety z koralu mają dodawać energii, poprawiać humor i przynosić szczęście. Koral ma strzec przed złą energią, pomagać pokonywać stres i zdenerwowanie oraz rozwijać wyobraźnię i intuicję. Był wykorzystywany jako amulet przeciw “złemu oku”.