Lunula jako symbol kobiecości i amulet – historia i znaczenie

Lunula jako symbol kobiecości i amulet – historia i znaczenie

kwi 25, 2024

Otaczający nas świat pełen jest różnorodnych symboli. Niektóre z nich mogą mieć dla nas szczególne znaczenie, a pod postacią biżuterii bywały niekiedy nawet amuletami i talizmanami o magicznych właściwościach. Dla wielu kobiet po dziś dzień wyjątkową wartość ma lunula – symbol w kształcie półksiężyca. Jaka jest jego historia? Jakie niesie ze sobą przesłanie?

Dawny symbol Słowianek

Jego nazwa wywodzi się od słowa „łuna”, którym przed wiekami ludy słowiańskie określały nic innego jak właśnie księżyc. I choć sam kształt półksiężyca, ze względu na popularność kultu lunarnego, był dość powszechny także wśród Rzymian, Germanów czy Wikingów, dla Słowian, a przede wszystkim dla Słowianek, miał on wyjątkowo szczególne znaczenie. Lunula to bowiem słowiański symbol kobiecości oraz płodności, który stanowił nawiązanie do podobieństwa zachodzącego między cyklem księżycowym a kobiecym cyklem menstruacyjnym. Wykorzystanie połowy naszego naturalnego satelity jako symbolu kobiecości i płodności może więc nawiązywać do faktu, że to właśnie w połowie cyklu menstruacyjnego kobieta jest najbardziej płodna. Nie można więc odmówić naszym przodkom niebywałej wnikliwości i uwagi pod kątem obserwacji przyrody oraz funkcjonowania naszego ciała.

Lunula jako amulet lub talizman

W przeszłości, gdy przypisywano temu symbolowi magiczną moc, funkcjonował on przede wszystkim jako zawieszka bądź zapinka wykonana z brązu, złota, srebra, ołowiu czy też rogu. Lunula jako amulet bądź talizman mogła przyjmować przy tym maksymalnie prostą lub niezwykle bogato zdobioną formę. Słowianki nosząc tego typu ozdoby wierzyły, że zwiększą one ich płodność czy też będą chronić przed złymi mocami rozwijające się już w ich łonie dziecko. Dziś, mimo że nie uzależniamy już naszej płodności oraz zdrowia noszonego pod sercem dziecka od talizmanów, lunula pozostaje z nami jako niezwykle piękny element biżuterii oraz podkreślenie kobiecości. Na szczególną uwagę zasługuje zestawienie tego symbolu z kamieniem księżycowym oraz azurytem. Doskonale uzupełniają się one ze sobą m.in. jako bransoletki.